Верховна Рада таки має намір легалізувати бурштинові промисли. А поки що «сонячний камінь» і далі збувають нелегально...

Верховна Рада таки має намір легалізувати бурштинові промисли. А поки що «сонячний камінь» і далі збувають нелегально...

Як кажуть жителі «бурштинових районів» /північних районів Рівненщини/, після місячного літнього затишшя промисел відновився з новою силою. «У мене сьогодні за ранок повз хату джипів п’ять бурштинників проїхали — на роботу. Не знаю, може, мотопомп трохи менше стало, а лопатами як копали, так і копають. Правда, скаржаться, що з’явилися проблеми зі збутом, то працюють більше на запас. Он у селі Переброди Дубровицького району стільки його набрали, що тримають на возах у дворах. Але, кажуть, що він не такий якісний, тому й не беруть. А під селом Золоте, того ж таки району, була зона відпочинку, так тепер там так перекопали, що й ступити ніде — там бурштин особливо якісний. Єдине, що тішить, як кажуть хлопці, що бурштину там вистачить ще не на одне покоління(!!!). Бо зараз копають десь на глибині 3-7 метрів, а відсотків 90 бурштину залягає на глибині метрів 30-50, а туди ще не добралися», — розповідає житель містечка Дубровиця на Рівненщині.

У «бурштинових краях» з`явилася нова тенденція: по селах масово прописуються старателі з інших регіонів, тож найближчим часом кількість жителів може збільшитися ледь не у півтора раза. Причиною цього стали чутки, що невдовзі Закон «Про видобування та реалізацію бурштину» таки буде прийнято в остаточній редакції, за якою пріоритет у старательстві віддаватимуть місцевим жителям. Цей законопроект ще у квітні було проголосовано в першому читанні, а у жовтні документ пройшов усі комітети перед другим читанням.

«Ми сподіваємося, що вже найближчим часом це питання буде вирішене. Є такі тенденції, оскільки в проекті держбюджету на наступний рік уже закладена сума, на яку планується поповнити дохід держави, у розмірі 1,5 млрд. грн. за рахунок рентної плати за користування надрами для видобування бурштину. Розмір такої рентної плати закладено в змінах до Податкового кодексу України, він становить 25% від вартості такої товарної продукції. Тобто, очікується, що бурштину буде продано щонайменше на 6 млрд. грн. А для цього потрібен Закон», - пояснює один з авторів Закону «Про видобування та реалізацію бурштину», народний депутат України Василь Яніцький.